| Product Type | Industrial Explosion Proof Wall Exhaust Fan |
|---|---|
| Explosion-Proof Grade | Ex D IIB T4 Gb |
| Protection Level | IP54 |
| Material | Copper-free Aluminum Alloy (AlSi12) Housing |
| Fan Blade Material | Aluminum Alloy |
| Name | Explosion Proof Wall Mounted Exhaust Axial Fan |
|---|---|
| Type | Exhaust And Suction(optional)Type |
| Rated Voltage | 110V/220V/380V |
| Ex Mark | Ex De IIB T6 Gb |
| Protection | IP55 |
| Name | Explosion-Proof Wall Mounted Negative Pressure Blower Fan |
|---|---|
| Ex Mark | Exd IIB T4 Gb |
| Type | Negative Pressure Blower Fan |
| Voltage | 380V/220V(other Can Customized) |
| Material | Stainless Steel |
| Name | Portable Explosion Proof Ventilation Fan |
|---|---|
| Ex Mark | Exd IIBT4 Gb |
| Material | Thickened Iron Sheet |
| Rated Voltage | 110V/220V/380V |
| Protection | IP55 |
| Name | Portable Ventilation Fan |
|---|---|
| Material | Thickened Iron Sheet |
| Rated Voltage | 110V/220V/380V |
| Protection | IP55 |
| Color | Customized Avaliable |
| Name | Explosion Proof Ventilation Axial Fan |
|---|---|
| Type | Exhaust And Suction(optional)Type |
| Rated Voltage | 110V/220V/380V |
| Ex Mark | Ex De IIB T6 Gb |
| Protection | IP55 |
| Name | Aluminum Alloy Explosion Proof Wall Exhaust Axial Fan |
|---|---|
| Material | Thickened Iron Sheet |
| Blades | DIE-CAST ALUMINUM IMPELLER |
| Voltage | 110V/220V/380V |
| Type | Exhaust And Suction(optional)Type |
| Name | Explosion-Proof Negative Pressure Fan |
|---|---|
| Model | BFC |
| Rated Voltage | 220V/380V(Customize Available.) |
| Material | Galvanized Sheet, Steel Sheet |
| Ex Mark | Ex De IIB T6 Gb |
| Features | Explosion Proof |
|---|---|
| Name | Explosion-proof Axial Fan |
| Volatage | 110V/220V/380V |
| Customize | Color/Air Volum Available |
| Electric Current Type | AC |
| Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Application | Hazardous Environments Such As Chemical Plants, Oil Refineries |
| Protection Class | IP55 |
| Noise Level | ≤70 DB |
| Voltage | 220V/380V |