| Product Name | Explosion Proof Brass Metal IP68 Waterproof Cable Gland |
|---|---|
| Protection Grade | IP68 |
| Working Temperature | -40~+100 Degree |
| Feature | Smooth Surface |
| Suitable Cable Diameter | 10-14mm |
| Clamping Range | 6-12mm |
|---|---|
| Material | Brass , Rubber |
| Feature | Smooth Surface |
| Ex Mark | Ex Db Eb IIC T6 Gb,Ex Tb IIIC T80°C Db |
| Cable Diameter Range | 6-12mm |
| Clamping Range | 6-12mm |
|---|---|
| Material | Brass , Rubber |
| Feature | Smooth Surface |
| Ex Mark | Ex Db Eb IIC T6 Gb,Ex Tb IIIC T80°C Db |
| Cable Diameter Range | 6-12mm |
| Clamping Range | 6-12mm |
|---|---|
| Material | Brass , Rubber |
| Feature | Smooth Surface |
| Ex Mark | Ex Db Eb IIC T6 Gb,Ex Tb IIIC T80°C Db |
| Cable Diameter Range | 6-12mm |
| Name | Explosion Proof Cable Gland |
|---|---|
| Ex Mark | Exd IICT4 Gb |
| Material | SS304, Copper-nickel Plated, Copper, Carbon Steel Available. |
| Protection | IP66 |
| Thread | G,NPT;METRIC |