| Ex Marking | II 2GD Ex db IIC T6 Gb/Ex tb IIIC T80ºC Db |
| Classification | Group II, Catogory 2 GD; Class I, Division 1 and 2,Group A,B,C,D; |
| IP Degree | IP66 |
| Corrosion Resistant | WF1 |
| Rated Voltage | AC110V/ 220V/ DC24V/ DC36V 50~60HZ |
| Wattage | AC110V/ 220V/ DC24V/ DC36V 50~60HZ |
| Wattage | 5W, 10W, 20W, 40W |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green |
| Conduit Entries | G3/4'' |
| Mounting Styles | Base; Stanchion |
| Net Weight | 3KG,5KG, 8KG, 10KG |