Explosion-proof lights are engineered to prevent explosions caused by sparks and high temperatures in environments containing flammable gases, vapors, liquids, or dust. They provide reliable illumination in extreme conditions without creating safety hazards.
Proper lighting is essential for workers in hazardous environments to perform tasks safely. Using standard lighting fixtures in these areas poses serious risks. Our explosion-proof lights ensure well-lit work areas while significantly reducing the potential for accidental explosions.
With high-performance lighting capabilities, our explosion-proof lights improve visibility in hazardous environments, enabling workers to perform tasks more efficiently and accurately.
| Ex Marking | II 2GD Ex d e IIC T6 Gb/DIP A21 TA, T6 |
|---|---|
| Classification | Group II, Category 2 GD; Class I, Division 1 and 2, Group A,B,C,D |
| IP Degree | IP65 |
| Corrosion Resistant | WF2 |
| Input Voltage | AC85-265V |
| Wattage | 20W-200W |
| Diameter | Φ200×270mm / φ255×285mm / φ320×310mm |
| Conduit Entries | G 3/4" |
| Mounting Styles | Bracket, ceiling, pendant |
| Net Weight | 4.2kg / 5.8kg / 8.5kg |
| High Light LED Beads. Low light decay, high lumen, high colorrendering, positive color temperature.
A dedicated compartment for quick wiring connections.
|
|
|
Die-cast aluminum lamp body.
Efficient heat exchange for swift cooling and minimized temperature rise.
|
High-performance LED beads with low light decay, high lumen output, excellent color rendering, and precise color temperature control.
Separate compartment designed for quick and safe wiring connections.
Strong pressure-resistant glass mask made from durable materials that resist breakage. Innovative scientific arrangement of LED chips ensures high lumen output and reliable performance.